Month: February 2016

Cancelled Sessions

Please keep up to date with all cancelled sessions via the ‘Dates for your Diary’ section of our website!

We have recently cancelled Saturday 12th March and Sunday 13th March.  Please pass this message on!

Thank you!

Advertisements

Club League Running Order – Sunday 6th March

Hamilton Gymnastics Club, Eddlewood Sports Barn, Devonhill Avenue, Hamilton ML3 7RP

Please see below competition numbers and registration times.  Gymnasts must arrive on time for registration with hair tied back neatly.  Please remember that long hair must be tied up so it will not touch the track during whilst gymnasts are tumbling.  Gymnasts can wear any leotard but they must wear club tracksuits (please ensure names are clearly marked on labels).  Thank you!

 

Registration – 08:15

3 Gemma McLetchie

4 Eva Craig

59 Ewan De Saram

 

Registration – 09:15

36 Teigan Curley

41 Nadia Connaghan

 

Registration – 10:00

45 Sofia Gibson

70 Olivia Jenkins

 

Registration – 10:45

54 Lauren Smith

9 Chloe Murray

 

12:00 – Morning medal ceremony

 

Registration – 12:00

14 Cara Haine

80 Alyssa Martin

84 Megan Freel

 

Registration – 12:45

32 Jennifer MacBeth

89 Hannah Burr

 

14:00 – Afternoon medal ceremony

 

Scottish Tumble Running Order – Saturday 5th March 2016

 

Clydebank Playdrome – 2 Abbotsford Rd, Clydebank G81 1PA

Please see below competition numbers and registration times.  Gymnasts must arrive on time for registration with hair tied back neatly.  Please remember that long hair must be tied up so it will not touch the track during whilst gymnasts are tumbling.  Gymnasts can wear any leotard but they must wear club tracksuits (please ensure names are clearly marked on labels).  Thank you!

Registration – 08:00

1 Brooke Peddie

4 Mia Gribbon

7 Molly Strang

12 Ellie Barnes

13 Eilidh McGonigle

 

Registration – 08:30

27 Naomi Turner

 

Registration 09:30

54 Emily Strang

57 Rachel Hulmes

 

Registration – 10:15

38 Jade McLetchie

72 Eva Holland

75 Hollie Freel

 

Registration 11:15

43 Jordan Ross

79 Eva McGinley

159 Amy Gibson

161 Freya Togher

 

12:30 Morning medal ceremony

 

Registration 12:45

61 Ellie Coyle

118 Sophie Hamilton

 

Registration 13:30

125 Maria Murphy

131 Erin Gribbon

 

Registration 14:25

136 Christina Hill

168 Cara McGinley

 

Registration 15:15

107 Lily Begen

110 Ailie Hutchison

138 Amy Hulmes

142 Mollie Gaughan

 

Registration – 16:05

115 Cliona Friel

148 Beth Diamond

 

Registration 16:55

176 Ellie Lavy

 

Registration 16:55

181 Holly Mardle

152 Aimee McInally

 

18:15 Afternoon medal ceremony

Scottish Acro Championships 2016

We have now received the first draft of the programme for the Scottish Acrobatic Gymnastics Championships.  Please see below which day gymnasts will be competing on.  We will confirm warm up times ASAP.

Friday 11th March

Lily & Gemma

Jordan & Mia

Ailie, Freya & Megan

Saturday 12th March (am)

Ainslie & Hollie

Hazel, Ellie & Christina

Rachel & EIlidh

Keavy, Sophie & Amy

Cara & Hannah

Sophie, Codie & Amy

Saturday 12th March (pm)

Aimee, Beth & Molly

Ainslie & Hollie

Hazel, Ellie & Christina

Rachel, Amy & Ellie

Sophie, Codie & Amy

Keavy, Sophie & Amy

Jade, Erin & Mollie

Acrobay Invitational 2016

Dalgety Bay Sport and Leisure Centre – KY11 9NA

Although morning warm up begins at 08:00 for gymnasts the hall is not open to spectators until 08:15.  Gymnasts should arrive with hair in a bun, warm up leotard, competition leotard and club tracksuits.  Please see warm up times below:-

Warm up – 08:00 

Lily & Gemma

Ainslie & Hollie

Sophie, Codie & Amy

Keavy, Sophie & Amy

Jordan & Mia

Freya, Ailie & Megan

Cara & Hannah

Rachel & Eilidh

Medals – 13:10

 

 

Afternoon – Warm up 12:30

Ainslie & Hollie

Sophie, Codie & Amy

Keavy, Sophie & Amy

Aimee, Beth & Molly

Jade, Erin & Mollie

Amy, Rachel & Amy

 

Medals 17.15pm

Good Luck!